Kérdések és válaszok

Mikor kezdjük a gyermekkel az idegen nyelvvel való ismerkedést?

Hogyan kezdjük?

Ahogy a saját anyanyelvén is: mondókázzunk, énekeljünk neki/vele. Naponta párszor 5-10 perc, összesen fél óra is elegendő lehet. Ilyen egyszerű az elején. Majd aztán bővíthetjük az angolozásra fordított időt angol nyelvű könyvek olvasgatásával, mesék nézésével, közös (társas)játékokkal, kreatívoskodással angol nyelven.

 

Ha a szülő nem vagy "nem jól" beszél angolul

Nem baj!

Minden tudományos cikk arról szól, hogy énekeljünk kisgyermekünknek akkor is, ha nincs jó hangunk vagy nem tudunk szépen énekelni, mert így is jobbat teszünk vele, mintha nem énekelnénk.

Ugyanez a helyzet az idegen nyelvvel is: ha együtt angolozik a szülő gyermekével, sokkal jobb, mintha nem tenné... még akkor is, ha esetleg valamit nem jól ejt ki a szülő, vagy nem pontosan használ.

Ugyanis az élmény mindent visz! A gyermek a közös móka kapcsán gazdagodik, a nyelvtudással is, és megvannak a megfelelő praktikák, hogy kiküszöböljük a hibákat (pl. eredeti angol nyelvű anyagok haszálata, a Play Tipegő Angol foglalkozáson az anyuka is megtanulja a dalokat, mondókákat stb.)

A gyerekek jobb nyelvtanulók? Miért?

A nyelvelsajátításra vonatkozó, úgynevezett Kritikus Periódus Elmélet szerint a gyerekek bizony jobb nyelvtanulók, mert

a. hangokra hangoltak – az újszülöttek bármely nyelv hangjait képesek felismerni, megkülönböztetni és képezni: akcentus nélkül (ez 6-10 hónaposan eltűnik, de 6-7 éves korig képesek felülírni az első nyelv hangkategóriáit)

b. nyelvtan – érzékenyebbek a szabályokra, felismerik a rendszereket (az első 5-6 évben)

c. könnyebb a dolguk van, mert könnyebb a „nyelvezet” a gyerekkorban, gondoljunk csak a szokásos témakörökre (állatok, színek, ételek stb.), ráadásul sok-sok segítségük is van, mint a könyvek illusztrációi, demonstráció cselekvéssel stb.

d. érzelmi viszonyulás – a nyelvtanulás észrevétlen, csupán szórakozás. Ami hatalmas előny, hogy ők még nem jönnek zavarba, ha hibáznak, alapjában véve beszédesebbek és nyíltabbak is a kicsik még gyermekkorban.

Nyelvtanulás, nyelvelsajátítás, kétnyelvűség?

A nyelvelsajátítás természetes, észrevétlen módon, játékosan történik, ahogy a gyermek az anyanyelvét tanulja. A nyelvtanulás pedig iskolai, vagy hasonló körülmények között zajlik.

A kétnyelvű elsajátítás alatt azt értjük, hogy a gyermek a születéstől fogva 2 nyelvet hall. Ha egy hasonlattal szeretnénk szemléltetni a dolgot, akkor képzeljünk el, amint két fa nő egymás mellett, hasonló méretűre nőnek, az ágaik akár össze is gabalyodhatnak. Míg korai második nyelvelsajátításról akkor beszélünk, amikor az első nyelv megszilárdulása után kerül sor nyelvelsajátításra. Ha el szeretnénk ezt képzelni, akkor gondoljunk egy fát körülölelő liánra, amely nem olyan mélyen gyökerezik, mint a fa, de így is elérheti a korona szintjét.

Második nyelv korai elsajátítása lehet könnyebb, mert:

  • már ismeri a nyelvelsajátítás szabályait a gyermek. Tudja, hogy a szavakból mondatok lesznek, hogy a szavak elejére vagy végére figyeljen inkább (pl. toldalék vagy elöljáró)

  • jobb a memóriája

  • több ismerettel rendelkezik  

de lehet nehezebb, mert:

  • az első nyelv már megszilárdult

  • a megszokott hangrendszertől már nehezebb elszakadnia

  • az agya nem annyira a nyelvelsajátítására hangolt

Forrás: ketnyelvugyerek.hu


Angol könyvek otthonra 

Miért olvassunk anolul (is) a gyermekeinknek?

A könyvek a mi családunkban fontos szerepet töltenek be, tudatossan igyekszünk kialakítani az olvasás és a könyvek iránti szeretetet gyermekeinkben - még mielőtt 'bedarálja' őket az elektronikus világ. Az angol nyelvű könyvek is nagyban hozzájárulnak a tervünk beteljesedéséhez, hiszen kitűnő darabokat sikerült begyűjtenünk az évek folyamán. Nagyon gazdag a kínálat, több érzékünket is csábítják az angol nyelvű gyerekkönyvek: érdekes tapintásúak, rendkívül színesek stb. Ha ölbe vesszük gyermekeinket, 
Mi amúgy Márknál már ott tartunk, hogy "Read It Yourself" könyveket olvas, egész ügyesen megy angolul is az olvasás (2.osztályos), szóval érdemes végigcsinálni :D
 

Milyen angol nyelvű könyveket érdemes beszerezni gyermekeinknek és honnan?

 

Első körben ilyesmi 'touch & feel' könyvekkel érdemes kezdeni, nem is kell a szöveghez hű lenni szerintem, csak hogy megismerjék a képeken lévő dolgokat
 
Második körben én a DVD-kből ismert mesefigurák könyveit olvastam a gyerekeknek (Thomas, Peppa Pig, Bob the Builder... ezeket angolul nézték...nem sokat, de ha nézhették, akkor angolul)
 
A TV nézést amúgy Maisy-vel kezdtük... Könyvben elég drága azért...
 
Az ilyesmi Ladybird könyveket nagyon szeretem:
 
Eric Carle könyveiért több pénzt is adtam... Innen szoktam rendelni (nincs szállátási költség, azt hiszem még mindig)
https://www.bookdepository.com/The-Very-Hungry-Caterpillar-Eric-Carle/9780241003008?ref=grid-view
 
És az abszolút kedvenceink a Barefoot Books könyvei, amiknek a dalait a youtube-ról ismertük meg, de sorra beszerezgettem a könyveket is hozzá, ha már ennyire megszerettük... pl. https://www.bookdepository.com/Walking-Through-the-Jungle-Stell-Blackstone-Debbie-Harter/9781846866609?ref=grid-view
 

Hol vásároljunk, honnan rendeljünk?